04042020Wiadomości:

Żeglowanie z GPS-em

https://traffic.naviexpert.pl/korki/stalowa_wola/

W dzisiejszych czasach pływanie po morzu jest zdecydowanie łatwiejsze, niż było jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz. Obecnie jednostki pływające dysponują wieloma nowoczesnymi urządzeniami, które pozwalają im łatwiej znajdować właściwy kurs oraz szybciej docierać do wyznaczonego celu. Jednym z takich urządzeń jest satelitarna nawigacja morska.

GPS-y to urządzenia, które znamy przede wszystkim z samochodów. W dzisiejszych czasach korzystają z nich liczni kierowcy, dla których są one bardzo użyteczne. Również żeglarze mają powody do chwalenia systemów nawigacji satelitarnej. Dzięki nim nie są skazani na klasyczne urządzenia nawigacyjne, takie jak kompasy czy sekstansy. Nawigacja satelitarna jest zdecydowanie bardziej praktyczna i dokładniejsza. Współcześnie produkowane GPS-y potrafią wskazywać pozycję statku z bardzo dużą precyzją, która sięga nawet kilku metrów. Jeśli kapitan okrętu wie, dokładnie w którym miejscu znajduje się jego jednostka, to nie powinien mieć najmniejszych problemów z wytyczeniem właściwego kursu.

Nawigacja satelitarna zwiększa również poziom bezpieczeństwa na morzu, ponieważ pozwala ekipom ratunkowym dokładnie określić miejsce, w które muszą udać się, żeby udzielić pomocy załodze i pasażerom, kiedy na okręcie zdarzy się jakiś poważniejszy wypadek. Trudno więc dziwić się żeglarzom, którzy komplementują nowoczesną nawigację morską.

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz