04042020Wiadomości:

Pływanie po morzach

mapa europy https://traffic.naviexpert.pl/remonty/olsztyn/

Ludzie od dawien dawna pływają po morzach. Wraz z biegiem lat korzystają przy tym z coraz nowocześniejszych jednostek pływających oraz coraz lepszych przyrządów nawigacyjnych. W przeszłości nawigatorzy morscy mieli do dyspozycji bardzo proste urządzenia, które były jednak zawodne, co często powodowało problemy. Statek, który zgubi się na morzu może mieć spore problemy. W dzisiejszych czasach tego typu sytuacje dzieją się jednak zdecydowanie rzadziej, a wynika to z faktu, że współczesna nawigacja morska jest bardzo zaawansowana.

W dzisiejszych czasach nawigatorzy na okrętach nie muszą już określać kursu za pomocą kompasu i gwiazd czy też prymitywnych map. Do dyspozycji mają natomiast takie urządzenia, jak satelitarne systemy nawigacyjne. Sprzęt ten pozwala określić położenie statku z dokładnością do kilku metrów. Wiedząc dokładnie, gdzie się znajdujemy, możemy w prosty sposób obrać właściwy kurs. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko utraty orientacji, która byłaby dość problematyczną sytuacją.

GPS pozwala także na stałe monitorowanie danego kursu z lądu i jeśli na statku zdarzy się jakieś nieszczęście, to wiadomo, gdzie dokładnie należy wysłać misję ratowniczą. Z pewnością, tego typu wiedza uratowała już niejedno ludzkie życie. Nowoczesna nawigacja morska daje żeglarzom spory komfort.

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz