04042020Wiadomości:

Nawigacja nie tylko w samochodach

Elbląg remonty to znak, że całe miasto będzie rozkopane

Nawigacja satelitarna przez większość z nas wykorzystywana jest podczas jazdy samochodem, gdzie, trzeba przyznać, znakomicie się sprawdza. Oczywiście, nie tylko na drogach przydają się GPS-y. Wykorzystuje się je z powodzeniem również podczas żeglowania po morzach.

Praktycznie każdej jednostce pływającej może przydać się nawigacja satelitarna, bez względu na to, czy jest to duży statek pasażerki, tankowiec czy też mały jacht. Zawsze dobrze jest móc dokładnie sprawdzić swoje aktualne położenie oraz odległość, jaka dzieli nas od celu. Dawniej marynarze musieli spoglądać w gwiazdy, wertować nie do końca dokładne mapy czy też posługiwać się tradycyjnym kompasem, żeby dobrze wyznaczyć kurs. Dziś wystarczy do tego profesjonalna nawigacja satelitarna, którą znaleźć można na wyposażeniu bardzo dużej ilości jednostek pływających.

GPS nie tylko zmniejsza ryzyko zgubienia właściwego kursu, ale również w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo załogi i pasażerów. Jeśli na statku doszłoby do jakiegoś wypadku i zagrożone byłoby ludzkie życie, to nawigacja pozwala ekipie ratunkowej na błyskawiczne znalezienie dokładnej lokalizacji mającej problemy jednostki pływającej. Z pewnością, omawiane w tym artykule urządzenia wielokrotnie przydały się podczas akcji ratowniczych na morzu.

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz