11202019Wiadomości:

Bezpieczeństwo na morzu

Rybnik remonty wykonuje bardzo sprawnie

Ludzie pływają po morzach i oceanach od setek, jeśli nawet nie od tysięcy lat. Nigdy jednak żeglowanie nie było tak bezpieczne, jak ma to miejsce obecnie. Jak łatwo się domyślić, na podwyższone bezpieczeństwo miłośników żeglugi morskiej wpływ mają nowoczesne urządzenia oraz materiały, z jakich wykonuje się jednostki pływające. Szczególnie istotne jest jednak to, w jaki sposób funkcjonuje współczesna nawigacja morska.

Dawniej żeglarz musiał na przykład doskonale znać się na położeniu gwiazd, żeby w ogóle móc zabierać się za nawigowanie. Do tego miał jeszcze takie urządzenia, jak kompas, sekstant czy też zwykła papierowa mapa, która niestety nie zawsze była dokładna. Oczywiście, w dawnych czasach, z wykorzystaniem wspomnianych przyrządów nawigacyjnych, dało się żeglować. Nie oznacza to jednak, że było to łatwe i bezpieczne. W dzisiejszych czasach żeglarze mają do dyspozycji nowoczesne urządzenia, takie jak chociażby system nawigacji satelitarnej. Sprzęt ten pozwala bardzo precyzyjnie określić położenie danej jednostki pływającej, co załodze ułatwia ustalenie prawidłowego kursu, a jednostkom ratowniczym szybkie dotarcie do statku, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba.

Oczywiście, na bezpieczeństwo pływających po morzach wpływ ma nie tylko elektronika. Współcześnie budowane statki są dużo trwalsze, niż te używane przed wiekami.

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz